For more information on our church organization, HERE.

Officers

First Presbyterian officers serve as elders and deacons, organized into the Session and the Diaconate. The Session governs the local church; the Diaconate cares for the congregation. Officers serve on a three-year rotation, renewable for one term.

The Session (Elders)

2019

Lee Close
Celia Cogdell
Suzy Cole
Andrew Darr
Melissa France
Laura Henthorn
Whit Kennedy
Craig Long
Jason Lynch
Ashley Millinor
Bert Moore
Steven Richards
Jessalyn Story
Monica Threatt
Linda West

2020

David Beacham
Martha Bean
Dawn Bingham
Leslie Calicutt
Muffet Chapman
David Ellis
Sloan Evans
Nan McDaniel
Kam Neely
Michael Pack
Jennifer Parker
Carter Smith
Septima Smith
Pat Tatham
Mary Helen Wade

2021

Ali Beeson
David Berry
Cam Cecil
Blair Clementson
Sally Dover
Callie Hammett
Josh Jones
Stan Lummus
Donna Pulliam
Reel Robertson
Richard Strasburger
Charlotte Verreault
Ben Wall
Tom Webster
Lewis White

The Diaconate (Board of Deacons)

2019

Will Adair
Vic Bailey IV
Steven Blanton
Bill Cummings
Chris Curtis
Carroll Easterling
Rob Elliot
John Faris
Dana Halliday
Andy Halligan
Catherine Johnson
Bryan Pack
Kristen Raynor
Leah Rigsby
Marsh Rogers

2020

Marjorie Appiah
Fran Bagwell
Budge Bean
Marsha Calvert
Alice Eberhardt
Sharon Hill
Brenda James
Andy Lancaster
Cheryl Lang
Jack Mason
Beth Neidenbach
Ryan Reynolds
Frank Waters
Hannah Zimmerman

2021

David Berry, Jr
Katherine Burns
Jeff Cleland
Mary Grace Close
Molly Colbath
Tres Cox
Hamp Crow
Carol Gutman
Marsha Hagins
Anne Hicklin
LeAnne Holcombe
Will Hoy
Beau Shuler
Denise Stevens
Alan Workman


2019 Committee of the Session

Moderator, Senior Pastor // Dr. Thomas E. Evans

Clerk of Session // Lee Close

Associate Clerk of Session // Nan McDaniel

Treasurer // Wally Barre

Congregational Nominating Committee

Elders: Michael Pack, Callie Hammett, Josh Jones, Carter Smith

Deacons: Bryan Pack, Beth Neidenbach, Mary Grace Close

Ministry of Administration

Communications: Jessalyn Story, Suzy Cole

Emergency Preparedness: Josh Jones, David Ellis, Martha Bean, Craig Long

Facilities: Whit Kennedy, Laura Henthorn, Lewis White

Finance: Lewis White, Jason Lynch, Ben Wall

Officer Placement: Mary Helen Wade, Michael Pack, Martha Bean, Linda West

Personnel: David Beacham, Celia Cogdell, Sloan Evans, Mary Helen Wade

Stewardship: Monica Threatt, Leslie Calicutt, Reel Robertson, Linda West

Endowment Advancement Committee: Craig Long, Sloan Evans, Michael Pack, Ben Wall, Linda West

Ministry of Worship

Worship Committee: Sally Dover, Melissa France, Celia Cogdell, Richard Strasburger, Charlotte Verreault, Ali Beeson, Leslie Calicutt, Jason Lynch

Ministry of Music

Music Committee: Charlotte Verreault

Ministry of Education & Discipleship

Adult Ministry: Nan McDaniel, David Berry, Bert Moore

Children's Ministry: Septima Smith, Callie Hammett, Blair Clementson, Carter Smith

Ministry of Young Adults

Young Adult Committee: Steven Richards, Andrew Darr

Ministry of Youth

Youth: Suzy Cole, Ali Beeson, Blair Clementson, Ashley Millinor, Donna Pulliam

Ministry of Mission

Local: Jennifer Parker, Tom Webster, Martha Bean, Cam Cecil, Stan Lummus, Muffet Chapman (Child and Youth Poverty Initiative)

International: Kam Neely, Dawn Bingham, Steve Richards, Pat Tatham

Campus Ministry

Campus Ministries (UKirk): Pat Tatham, Muffet Chapman


2019 Committee of the Diaconate

Pastor // Rev. Joanne R. Hull

Chair // Vic Bailey, IV

Vice-Chair // Andy Lancaster

Secretary // Brenda James

Care Ministry

Denise Stevens, Chair

Bereavement: Carol Gutman

Communion to the Farthest Pew: Denise Stevens, Marsha Calvert

Meal Ministry: Brenda James, Katherine Burns

Prayer: Carol Gutman, Leah Rigsby, Fran Bagwell

Purnell: Cheryl Lang, Andy Lancaster

Stephen Ministry: Dana Halliday, Jack Mason

Support Partners: Carroll Easterling, LeAnne Holcombe

Visitation: Marsha Hagins, Beth Neidenbach, Marjorie Appiah

Engage Ministry

Andy Lancaster, Chair

Fellowship/Special Events: Molly Colbath, Kristen Raynor, Mary Grace Close

Health: Will Adair, Budge Bean, Jeff Cleland

Offering: Bill Cummings, Alan Workman, Steven Blanton, David Berry Jr, Hamp Crow

JOY Fellowship (Older Adult): Anne Hicklin, Alice Eberhardt

Recreation: Beau Shuler, Chris Curtis

Wednesdays at First: John Faris, Andy Lancaster, Ryan Reynolds, Frank Waters, Tres Cox

Connect Ministry

Sharon Hill, Chair

Visitor Follow-up: Catherine Johnson, Hannah Zimmerman

Assimilation: Sharon Hill, Cheryl Lang

Welcome Class: Rob Elliott, Beth Neidenbach

Worship Ushers and Greeters: Bryan Pack, Marsh Rogers, Will Hoy, Andy Halligan


Strategic Plan

We have prayed and pondered God's plan for our church's future. Over 900 congregation members participated in our church-wide survey to develop our Strategic Plan.

Click here to see where we believe God is leading us! »